Sebzelerin Karanlık Yüzü

Sebzelerin Karanlık Yüzü

 

Herkesin bildiği üzere sebzeler bizim için hayati öneme sahip. Gençleştiren, zayıflatan, sağlıklı olmamıza yardım eden sebzeler, her geçen gün keşfedilen yeni özellikleri ile diyete alındıklarında birçok hastalığı bile tedavi ediyor.

Peki ya karanlık yüzleri?

İşte dikkat edilmesi gereken sebzeler ve nedenleri…

 

Nişastalılar

Harvard Üniversitesi’nde 133 bin yetişkin üzerinde yapılan çalışmaya göre, nişastalı sebzeleri yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin kilo almaya daha meyilli oldukları, hatta zayıflamak için bu sebzelerin alımının kısıtlanması gerektiği sonucu çıkmıştır. Patates, bal kabağı, mısır, havuç ve bezelye nişastalı sebzelerdir.

 

Turpgiller

Karalahana, brokoli, karnabaharı lif yapılarıyla, düşük kalorileriyle, birçok besin değerini taşımasıyla süper sebzeler olarak biliriz değil mi? Maalesef bu sebzelerin kusuru şişkinlik ve gaz yapmaları…

Turpgillerin içinde çoğunlukla bulunan ve kompleks bir şeker olan rafinozu işleyen enzim insan vücudunda bulunmadığından, bu sebzeleri yediğimizde barsaklarımızda bakteriler tarafından fermente edilirler. Ortaya çıkan metan, karbondioksite ve hidrojeni ise barsaklarda gaz oluşturur.

 

Patlıcangiller

Bu tanımlama size bir tek sebzeyi çağrıştırmasın. Latince isimleri ‘Solanum’ ile başlayan bu aile köpeküzümüne kadar birçok sebzeyi içinde barındıran büyük bir ailedir. Dolmalık biber, patlıcan hatta domates bile bu ailedendir. Solanaceae ailesindeki bu sebzelerde solanin isimli bir alkoloid bileşik bulunur. Solanin çok zehirli bir bileşik haline gelebiliyor, bunu da hücrelerdeki iyon kanallarının normal işleyişini sekteye uğratarak sinir sistemini etkileyerek yapıyor. Zehirlenme vakalarında ilginç seğirmelere rastlanmasının nedeni bu olabileceği görüşü de var.

En çok Solanin yüklü olan besinlerin başında ise filizlenmiş yeşil patates geliyor. O yüzden yeşil patatesten ve filizlenmiş patatesten uzak durmak gerekiyor.  

1978'de Londra'da 78 öğrenci patates yedikten sonra ishal, kusma ve başka şikâyetlerle hastanelik olmuştu. Araştırmalar patateslerin birkaç ay depoda kaldığını ve yüksek miktarda solanin içerdiğini göstermişti.

 

Kirlilik

Her yıl çevreci örgütler tarafından en kirli 12 sebze seçiliyor. (Dirty Dozen) Kirlilikten kasıt ise tarımsal ilaçlamaya maruz kalma ve pestisit içeriği. USDA, 2017 yılında binlerce farklı ürün örneğinde 178 pestisit yani böcek ilacı bulmuş ve bu ilaçların yıkansa bile uzaklaştırılamadığı tespit edilmiştir.  Bu yılın ilk iki numarası ise sağlık deposu olan ıspanak ve çilek.  Arkasından elma, nektarin, kiraz, domates papates, üzüm, dolmalık biber gibi soframızdan eksik etmediğimiz sebze ve meyveler geliyor.

 

 

 

 

M. Matthews Health Magazine M. Daily Düzenleme : Ayşe Arık Coşkun

DİĞER HABERLER
İlaçsız Bir Hafta, İlaçla Yedi Gün
Sessiz Düşman Hipertansiyon
Dünya Emekçi Kadınlar Günü
İçindeki Karizmayı Ortaya Çıkart
Uranüs Yeniden Boğa Burcunda
Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları
Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları
Astrolojide Kiron ve Burçlara Yansıması
Migren Belirtilerine Dikkat
Yapay Tatlandırıcı - Aspartam Kullananlar Dikkat
Kozmetik Ürünler Kadınların Hormonlarına Zarar Mı Veriyor?
Unutma Seni
Eyvah! Bitlendik
Okul döneminde hastalıklar artıyor mu?
Vücudunuzda Yağlanan Bölge Hangi Hastalıkların Habercisi?
Bayram Etleriniz Sağlıklı Olsun
Sağlıklı Bronzlaşmanın Temel Kuralları
Kadınların Kabusu Varis
Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?
Böbrek Hastalıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ağız Diş Sağlığı İçin Ne Tüketilmeli?
Hazımsızlık Sorunu
Otizmin Şifresi Çözüldü
Yorgunum, Yorgunsun, Yorgun
Rujlardaki AĞIR Tehlike
Uyanık Bir Gevşeme için “L-THEANINE”
Ağız Kokusu hastalık belirtisi mi?
Günışığı Gerçekten Mutlu Eder mi?
Fast Food Yediğimizde Vücudumuzda Bakın Neler Oluyor
Beni Sevmeyen Ölsün, Cidden!

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…