Nedir Bu BB Krem Meselesi?

Nedir Bu BB Krem Meselesi?

 

Ecz. Mine Şahbaz 

 

Son dönemlerin en büyük kozmetik çılgınlığı, daha nereye kadar gidebilir bu furya dediğimiz

renkli nemlendiricileri mercek altına alalım mı?

BB kremler ile başlayan bu akım CC ve DD kremler ile devam etmektedir.

 

Son yılların en popüler kozmetik/dermokozmetik ürünleridir. Kozmetik marketlerde ve eczanelerde satışları gittikçe patlama şeklinde artmaktadır.

 

Bu kadar çok tercih edilme nedenlerine gelince; “All-in-one” denilen bizde de “hepsi bir arada” şeklinde kullanılan pazarlama yöntemi ve zamandan tasarruf sağlayarak ''yüzünüzü yıkadıktan sonra ihtiyacınız olan tek ürün ''şeklinde lanse edilerek bunun sosyal medya ve reklam gücü ile hafızalara kazınmış olması yer almaktadır. Tüm bunların etkisi ile bu akım Kore’den Hong Kong’a içinde ülkemizin de olduğu pek çok ülkeyi kısa zamanda etkisi altına almıştır.

 

Gerçekten tek bir kozmetik ürünle yetinmek olası mı?

Bu ürünlerin ortak mantığı tek bir ürünle NEMLENDİR, KORU, RENKLENDİR...

Bunu yaparken de içeriğindeki farklardan ötürü BB, CC ve DD gibi isimleri almışlar.

Hal böyle olunca bir taşla 3 kuş vurmak isteyen biz kadınlar için bu ürünler olmazsa olmazlar arasında yerini çabucak aldı.

BB (Beauty Balm/Blemish Balm /güzellik kremi ya da leke örtücü krem), CC (Color Correction/renk düzenleyici) ve DD (Daily Defense/ yaşlanma karşıtı) kremler, renkli nemlendiriciler ile fondöten arası ürünlerdir. Cildi makyaj ile buluştururlar.

Yaz aylarında özellikle hafif kapatıcı özelliklerinden dolayı tek başına kullanımları tercih edilirken, kış aylarında ve daha yüksek kapatıcılık elde edilmek istenmesi durumunda fondöten öncesi makyaj bazı olarak kullanımları tercih sebebi olmaktadır...

 

“BB krem” hepsi bir arada özellikte bir bakım kremidir; nemlendirir, korur, kapatır. “CC krem” BB krem özelliklerine ilave olarak, cilt tonunu eşitler, aydınlatır. Genel olarak daha ince kıvamlıdır.

 

 “DD krem” ise BB ve CC kreme fark atarak; yaşlanma karşıtı maddeler içerir. 

 

Bu kremler özellikle lekeli, kırmızı, hassasiyeti yüksek ve akneye meyilli ciltlerde tercih edilir. Cilt yapınıza, yaşam tarzınıza, sosyal yaşantınıza göre fondöten yerine bu kremleri tercih edebilirsiniz.

 

Fondötenler ile bu renkli nemlendiricilerin farkları ise; fondötenler, nemlendirici ve koruyucu kremler üzerine uygulanırlar. Renkli nemlendiriciler direkt makyaj bazı olarak kullanıldıkları ve yapıları hafif olduğu için daha doğal bir his uyandırırlar. Yüzde kalıp ya da maske gibi durmazlar.

 

Gördüğünüz gibi birbiri arasında çok küçük farklar olan bu ürünler arasında seçim yaparken içeriklerini iyi inceleyerek, dermatolog ya da eczacınızdan yardım alarak cilt tipinize en uygun ürünü seçmek çok önemli, aksi takdirde leke, cilt hassasiyeti ya da sivilce gibi sorunlarla karşılaşmanız çok olası.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de bu ürünlerin cilt bakım ürünleri gibi lanse edilmesine rağmen tek başına nemlendirme, leke giderme ve anti-age etki gösterme konusunda yetersiz kalmasıdır. Bu nedenle cildinizin temizliğine özen gösterip, mutlaka beraberinde krem ve serum gibi cilt bakım ürünlerinizi düzenli olarak kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu ürünlerin birçoğu kış dönemi koruyuculuk anlamında (Genelde içerikleri spf30 ve altıdır) tatmin edici olabilirken yaz dönemi yeterli olmayabilir.

Son olarak zamanın gerisinde kalmadan, yeniliklere açık ama mucize beklemeden cildimizi tanıyarak, doğru ürün içeriği konusunda uzman yardımı alarak, bilinçli olarak kullandığımız her üründen fayda sağlarız.

Sevgiler…

 

 

 

Ecz. Mine Şahbaz

DİĞER HABERLER
Havuza Girerken Tekrar Düşünün
Güneş Lekelerine 5 Çözüm
Vücutta Morarma Neyin Habercisi?
Gebelikten Korunma Yöntemleri
Akdeniz Anemisi Nedir?
Alerji Mevsimi Başladı
İlkbahar Ekinoksu
İlaçsız Bir Hafta, İlaçla Yedi Gün
Sessiz Düşman Hipertansiyon
Dünya Emekçi Kadınlar Günü
İçindeki Karizmayı Ortaya Çıkart
Uranüs Yeniden Boğa Burcunda
Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları
Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları
Astrolojide Kiron ve Burçlara Yansıması
Migren Belirtilerine Dikkat
Yapay Tatlandırıcı - Aspartam Kullananlar Dikkat
Kozmetik Ürünler Kadınların Hormonlarına Zarar Mı Veriyor?
Unutma Seni
Eyvah! Bitlendik
Okul döneminde hastalıklar artıyor mu?
Vücudunuzda Yağlanan Bölge Hangi Hastalıkların Habercisi?
Bayram Etleriniz Sağlıklı Olsun
Sağlıklı Bronzlaşmanın Temel Kuralları
Kadınların Kabusu Varis
Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?
Böbrek Hastalıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ağız Diş Sağlığı İçin Ne Tüketilmeli?
Hazımsızlık Sorunu
Otizmin Şifresi Çözüldü

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…