Bu Yazıcı Ameliyat Esnasında Doku Üretiyor

Bu Yazıcı Ameliyat Esnasında Doku Üretiyor

 

Avusturalyalı araştırmacılar ve cerrahlar tarafından geliştirilen Biopen, aslında bir 3D yazıcı.

 

Hidrojel mürekkep ve kök hücre ile yazım yapan Biopen, ameliyat esnasında kıkırdak doku üretmesiyle geleceğin teknolojisinin en önemli adımlarından birini atmış oldu.

 

 

3 boyutlu yazıcılar sağlık alanında da çok önemli bir yere sahip olacağını daha önce birçok kez kanıtlamıştı. Şimdiyse BioPen yardımıyla artık doktorlar ameliyat sırasında kıkırdak doku üretebilecekler.

 

BioPen, yazım sırasında hidrojel biyo-mürekkep ve kök hücrelerden faydalanıyor. Ameliyat sırasında kullanılmak için geliştirilen cihaz cerrahlara kıkırdak doku üretme fırsatı tanıyor. Cihazın özellikle ameliyat sırasında kullanılmasının sebebiyse her insanın farklı doku yapılarına sahip olması.

 

ARC Centre of Excellence for Electromaterials Science (ACES) bilim insanları ve Melbourne'da bulunan St Vincent's Hastanesi'nin cerrahlarının iş birliğinde geliştirilen cihaz hakkında Prof Peter Choong, "Bu tür cihazların geliştirilmesi ancak bilim insanları ve klinisyenler arasındaki iş birliğiyle mümkün olabilir." ifadelerini kullanıyor.

 

3D yazıcıların neler yapabileceğini tekrar gösteren BioPen'in ilk prototipinden oldukça başarılı sonuçlar da elde edildi.

 

BioPen'in ürettiği hücrelerin hayatta kalma oranı %97 olarak ölçüldü.

Kalem, uygulanabilirlik testlerinden başarılı sonuçlar almaya devam ettiği takdirde 3D yazıcılar ve sağlık alanlarında çok önemli bir yere sahip olacak.

 

 

ABC News

İLGİLİ HABERLER

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…