Sağlıklı Bir Cilt İçin  3 Vitamin

Sağlıklı Bir Cilt İçin 3 Vitamin

 

 

Vitaminler sağlıklı bir diyet içinde dengeli alındıklarında birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Cilt sağlığı da bunlardan biri…

 

Akne ve Kırışıklık için A Vitamini  :

Eğer akneden muzdaripseniz, A vitamini deneyin deriz. Bu vitaminin 2 kaynağı vardır. Retinoidler ve karotenoidler .. 

Retinoidler uzun yıllardır çeşitli formlarda akne tedavisinde kullanılmaktadır..

A vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Yüksek dozda alımı toksik etkiler yapabilir. Uzmanlar erkekler için 900 mcg, kadınlar için ise 700 mcg günlük doz önermektedir.

Ayrıca A vitamini krem formunda haricen kullanıldığında akne ve yaşlanma etkilerini geciktirmede çok etkilidir. Bu yüzden hem dermokozmetiklerin hem de ilaçların içinde sıklıkla kullanılır.

 

Güneş Hasarı ve Yaşlanma için C ve E Vitaminleri :

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki C ve E vitaminleri güneşin yarattığı hasarı ve cilt kanserini önlemede gayet etkili. Bu vitaminler antioksidan etkileriyle cildin kendi kendini onarma kapasitesini artırıyor.

The American Journal of Clinical Nutrition tarafından 4000 kadın üstünde yapılan bir çalışmada 40 ve 74 arası yüksek doz c vitamini alan kadınların daha az kırıştığı saptanmıştır.

Günlük 1 gr C vitamini ve 400 IU E vitamini kullanımının cilde etkisi kanıtlanmış durumda ama haricen kullanımlarında etki daha çok artıyor.

C vitaminin diğer adı da askorbik asit. Sıklıkla yaşlanma karşıtı kremlerin içinde gördüğümüz  askorbik asit, kırışıklık için haricen kullanımda da oldukça etkili.

E vitamini olarak alfa tokoferol sıklıkla tercih edilmektedir.

 

 

 

                    

                       

Mayo Clinic, The American Journal of Clinical Nutrition,The American Academy of Dermatology

İLGİLİ HABERLER

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…