İnternette Sahte İlaç Alarmı

İnternette Sahte İlaç Alarmı

İnternet üzerinden satılan ilaçların çoğu sahte

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Gürsöz: "İnternet üzerinden satılan ilaçların çoğu sahte ilaçlardır, kaçak ilaçlardır. Yaptığımız tespitlerden çıkan sonuç budur"

Gürsöz, kurum olarak sahte ilaç konusunda yürüttükleri çalışmalarda değinerek, en çok internet üzerinden satılan ilaçlar konusunda sorun yaşadıklarının altını çizdi.

İlaçların tek yasal satış yerinin eczaneler olduğuna işaret eden Gürsöz, şöyle devam etti:

"İTS ile bizim tedarik sistemimiz tamamen güvenlidir. Bu işin başındaki kişi olarak, ilacı yöneten kişi olarak bu konuyu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bunu dünyada bu kadar rahatlıkla söyleyebilecek başka bir ülke yok. Üretimden hastaya ulaşana kadar bu sürecinde bir sıkıntı yok ancak bir ilaç eczane dışına çıkarsa, özellikle internet mecrasından satılmaya başlarsa sorun olmaya başlıyor. İTS'ye tabi olan ürünler ne kadar güvenliyse internetten satılan ürünler de o kadar güvensizdir. Zaten en başta bu işin yasal olmadığını söylemem gerekiyor. İnternetten satışı yapılan ürünlerin büyük çoğunluğuna yakalamalar yapılıyor, savcılıklara suç duyurunda bulunuyoruz ve internet sitelerini kapattırıyoruz. İnternet üzerinden satılan ilaçların çoğu sahte ilaçlardır, kaçak ilaçlardır. Yaptığımız tespitlerden çıkan sonuç budur. Biz bununla yoğun şekilde mücadele ediyoruz. Halkımızın da bu konuda bizim yanımızda olmasını istiyoruz."

 

http://www.memurlar.net/haber/619758/

İLGİLİ HABERLER
Sebze Meyve Zehir Mi Saçıyor? Kirli 12
Estetik Mi Yaptıracaksınız?
Geç Kalmayın Eczacınıza Danışın
Sağlık Danışmanı Eczacılar
İnternette Sahte İlaç Alarmı

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…