Günışığı Gerçekten Mutlu Eder mi?

Günışığı Gerçekten Mutlu Eder mi?

 

Brigham Young Üniversitesi yaptığı araştırmada günışığının insan modu üstündeki etkisini araştırdı.

 

Sonuçlar şaşırtıcı…

 

Bir grup araştırmacı gün doğumundan gün batımına kadar olan süreçte insanların duygu durumlarının etkilendiğini, hatta günışığının sıcaklık, hava kirliliği hatta yağmurdan bile daha fazla duygularda etkili olduğunu kanıtladı.

 

Kısa ve az güneşli günlerde kişilerin mental stresin arttığı, uzun günlerde ise insanların daha mutlu olduğu tespit edildi. BYU tarafından yayınlanan çalışmada, günışığı süresinin uzunluğu yani aslında gün içerisinde absorbe edilen güneş ışınları insanların ruhsal durumunda doğrudan etki yarattığını vurguladı.

 

Araştırma sonuçları, Fizik Astronomi ve Meteoroloji bölümleri ile; hava kirliliği datası da Çevre Koruma Ajansı ile paylaşılıp karşılaştırıldığında, Brigham Young Üniversitesi Psikoloji Servisi’nin tezini doğrular nitelikteydi.

 

Mark Beecher, “Bizim için de araştırmanın sürpriz tarafı, yağmurlu ya da hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde, insanların kendilerini daha üzgün hissetmelerinin sebebi aslında yeryüzüne ulaşan güneş ışığının miktarını etkilemesinden kaynaklanıyor olmasıydı. Yani gün doğumundan gün batımına kadar aldığımız güneş ışığı miktarı bizim modumuza doğrudan etki ediyor “ dedi.

 

 

Kaynak:

Beecher ME, Eggett D, Erekson D, Rees LB, Bingham J, Bailey RJ, et al. Sunshine on my shoulders: Weather, pollution, and emotional distress. Journal of Affective Disorders. 2016.

İLGİLİ HABERLER
Hazımsızlık Sorunu
Günışığı Gerçekten Mutlu Eder mi?
Fast Food Yediğimizde Vücudumuzda Bakın Neler Oluyor
Beni Sevmeyen Ölsün, Cidden!
Sebze Meyve Zehir Mi Saçıyor? Kirli 12
Nedir Bu Propolis?
Üç Gözlü Van Gogh
Didem Madak ve Kanser
Şahmeran Efsanesi
Sütün İçindeki Şeytan

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…